Po długiej przerwie spowodowanej bieżącymi problemami Narzedziaka, czas się przywitać. Po dłuższym zastanawianiu się nad kolejnym tematem, chwila jasności nadeszła, gdy rozmawiałem z klientem o zakupie klucza dynamometrycznego.

W sieci jest wiele zasobów internetowych, w których można znaleźć informacje na temat kluczy dynamometrycznych. Na forach można znaleźć wiele artykułów, opisów, filmów i wszelkiego rodzaju porad. Ja skupię się na kluczach w naszej ofercie, natomiast tekst będzie dotyczył bardziej kluczy z grzechotką. Odpowiem też na nurtujące wszystkich pytanie: dlaczego klucz dynamometryczny na daną chwilę kosztuje 50 zł, a inny, podobno dokładnie taki sam, kosztuje 300 zł?

Co to jest klucz dynamometryczny

Aby dokręcić śrubę, możemy użyć zwykłego klucza, nasadki lub innego narzędzia. W większości przypadków, dokręcając śrubę, kierujemy się intuicją. Niestety, to "wyczucie" może nie być takie samo dla wszystkich. O ile dokręcanie prostych konstrukcji stalowych można wykonać "byle fabryka dała nam parę do rąk", o tyle przy pracy z innymi materiałami musimy wziąć pod uwagę wiele innych czynników. Niestety, nasze "wyczucie" może prowadzić do poważnych problemów. Klucz dynamometryczny jest w takich sytuacjach niezbędny.

W dobie technologii coraz większy nacisk kładzie się na dobór i zastosowanie materiałów w nowoczesnych konstrukcjach. Muszą one być lekkie, zgrabne i przyjemne dla oka. Powstają nowe stopy metali, które są lekkie i łatwe w obróbce, ale nie są odporne na "nacisk punktowy". Aluminium i jego stopy, a także inne metale nieżelazne, takie jak tworzywa sztuczne i kompozyty oraz włókna węglowe, to przykłady takich materiałów. Materiały te muszą być łączone śrubami z niezwykłą precyzją, nawet do dziesiątych części na niutonometr.

Jaki klucz dynamometryczny powinieneś wybrać?

Wielokrotnie spotkaliśmy się z sytuacją, gdy klienci przychodzili do sklepu z zamiarem zakupu "dynamometru". Głównym wyznacznikiem wyboru klucza w umyśle potencjalnego nabywcy jest cena. Tych klientów ucieszy fakt, że mam pewną informację. Klucz dynamometryczny nie jest tanim narzędziem. To narzędzie nie jest przeznaczone do jednorazowego lub sporadycznego użycia. Klucz dynamometryczny jest często uważany za grzechotkę do dokręcania śrub do określonego momentu obrotowego. Nie zdają sobie sprawy, że klucz dynamometryczny pełni bardzo ważną funkcję. Można bezpiecznie założyć, że klucz dynamometryczny jest precyzyjnym przyrządem pomiarowym, który musi być skalibrowany i wykonany z trwałych, często droższych materiałów. Aby był dokładny, wszystkie części muszą do siebie idealnie pasować. Wszystko to prowadzi do ceny. Po naszym rozeznaniu klient decyduje, jaki klucz kupić. Może też pójść do innego sklepu i kupić tańszy klucz, który nie spełnia żadnych standardów. W takich sytuacjach producenci regeneracji i części zamiennych, warsztaty i sklepy są szczęśliwe i zapłacą dużo za wykręcenie śruby. My również jesteśmy zadowoleni, ponieważ sprzedajemy zestawy do naprawy gwintów i zdzieraki do gwintów.

Wielu z Was oskarży mnie o to, że próbuję sprzedawać drogie narzędzia tylko dlatego, że "jest więcej". To nie jest prawda. Sam się o tym przekonałem i wiem, że nie opłaca się kupować "tanich narzędzi dynamometrycznych". Klucze dynamometryczne są drogie. Szczegółów jest wiele, ale są one bardzo ważne. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, nie jest wybór klucza dynamometrycznego dlatego, że został nazwany przez dystrybutora lub producenta, ale dlatego, że spełnia funkcję pomiarową z precyzją i dokładnością określoną w normie.

Używam określeń "tani" lub "drogi", które są pojęciami względnymi, bardzo upraszczającymi sprawę. Dla jednych "tanio" oznacza 40-50 zł, a dla innych 300 zł. Wyjaśnię jak wybrać najlepszy dla siebie klucz i na co zwracać uwagę przy wyborze klucza.

Dokładność klucza dynamometrycznego.

Zacznę od stwierdzenia, że żaden klucz dynamometryczny nie jest idealny i każdy klucz będzie miał mniejsze lub większe odchylenia od normy. Wynika to z wielu czynników. Najważniejszym z nich jest mechanizm sprężynowy, który pełni rolę miernika siły. Sprężyna, jak to sprężyna, lubi się odkształcać. Dzieje się to tym szybciej, im więcej jest cykli pracy. Zerowanie mechanizmu może również wpłynąć na odkształcenie sprężyny, co powoduje jej rozszerzenie. Naprężenie sprężyny nie powinno być utrzymywane na wartości innej niż 0, aby uniknąć błędów pomiarowych. Cykliczna kalibracja napięcia klucza/sprężyny wyeliminuje rozszerzanie się sprężyny. Dlatego ważne jest, aby zapewnić jakość sprężyny i całego mechanizmu.
DIN EN ISO 6789 definiuje dokładność klucza dynamometrycznego. Norma ta określa maksymalną tolerancję błędu dla klucza dynamometrycznego na +/- 4%. Tolerancja dla bardziej precyzyjnych kluczy (które są droższe) wynosi +/- 3% lub mniej. Im mniejsza odchyłka, tym bezpieczniej można z nim pracować. Sposobem na potwierdzenie dokładności klucza dynamometrycznego jest tzw. świadectwo wzorcowania. Służy ono do określenia wartości pomiarowej dla danego klucza.