Ważne jest, aby przed dokonaniem wyboru dokładnie przeanalizować narzędzie i jego funkcję. Klucz dynamometryczny to narzędzie, które może dokręcać lub odkręcać różnego rodzaju śruby z określoną siłą. Konstrukcja klucza pozwala na precyzyjny pomiar momentu obrotowego (lub siły) i utrzymanie go podczas użytkowania. Jest to możliwe dzięki sprężynie. Podczas regulacji siły dokręcania, sprężyna musi być w odpowiedni sposób dokręcona. Specjalna grzechotka blokuje i odblokowuje klucz po osiągnięciu żądanej siły. Klucz dynamometryczny stosowany jest najczęściej w przemyśle motoryzacyjnym do dokręcania śrub w pojazdach i innych maszynach.

Klucz dynamometryczny - jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Zarówno w profesjonalnych warsztatach, jak i w domowym zaciszu można znaleźć różnego rodzaju narzędzia, w tym klucze, śrubokręty i elektronarzędzia. Zakres posiadanego sprzętu może się różnić w zależności od potrzeb i możliwości. Ważne jest, aby wybierać narzędzia funkcjonalne, wysokiej jakości, które mogą być wykorzystywane do wielu celów. Klucz dynamometryczny to przydatne narzędzie w amatorskich warsztatach domowych. Za jego pomocą można dokręcać różnego rodzaju śruby z różną intensywnością siły. Jakie są najważniejsze cechy, na które warto zwrócić uwagę w kluczach dynamometrycznych? Czy są trwałe i mocne?

Istnieje wiele rodzajów kluczy dynamometrycznych. Który z nich powinieneś wybrać?

  • Na rynku dostępnych jest wiele kluczy dynamometrycznych. Warto zapoznać się z ich cechami i wybrać ten, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Wyróżniamy takie rodzaje kluczy dynamometrycznych:
  • Klucz dynamometryczny wychylny - jego cechą charakterystyczną jest to, że gdy śruba stawia opór, wskaźnik na nim umieszczony wychyla się. Dzięki temu możesz zobaczyć na skali, z jaką siłą dokręcasz.
  • Mechaniczny klucz dynamometryczny - jest to najpopularniejszy typ klucza. Emituje on specyficzny dźwięk, gdy śruba jest dokręcana z określoną siłą.
  • Klucz dynamometryczny z wyzwalaczem: Wyróżnia się tym, że jest wyzwalany przez ruch kątowy o około 3 stopnie. Po osiągnięciu żądanej siły dokręcania wydaje określony dźwięk.
  • Klucz dynamometryczny ze wskaźnikiem - Wskaźnik ten pokazuje siłę dokręcania.
  • Klucz dynamometryczny łamany - klucz ten wyróżnia się tym, że po osiągnięciu żądanej siły dokręcania jego przednia część odłamuje się.
  • Sprzęgłowy klucz dynamometryczny: Mechanizm tego klucza dynamometrycznego sprzęgłowego wyróżnia się tym, że po osiągnięciu zadanej siły, praca zostaje zatrzymana przez tzw. ślizg.
  • Klucz dynamometryczny elektroniczny - Jego cechą charakterystyczną jest duża dokładność, precyzja pracy oraz dodatkowe funkcje takie jak zapamiętywanie ustawień pracy.
  • Klucz dynamometryczny Stahlwille

Do wyboru jest wiele rodzajów, a każdy z nich powinien być w stanie wykonać wymaganą pracę. W domowych warsztatach można użyć kluczy sprzęgłowych lub składanych narzędzi, aby stworzyć prosty klucz mechaniczny. Profesjonalne warsztaty będą używać kluczy elektronicznych lub wskazówkowych. Wynika to z faktu, że liczy się precyzja i zakres prac może być większy. Możesz zainwestować w droższy klucz.