Młotki ślusarskie nie są skomplikowanymi narzędziami dla przeciętnego użytkownika. Istnieje wiele rodzajów młotków, o czym można się przekonać nawet po wizycie w sklepie. Nie możemy zapominać, że w świecie narzędzi istnieją również młotowiertarki. Są to elektronarzędzia lub młoty pneumatyczne. Interesujące jest to, że linia produktów obejmuje również kamień i metal Hammer. Łatwo jest się zgubić w ogromnej gamie produktów. Ten przewodnik pomoże Ci wybrać odpowiedni młotek, który będzie pasował do Twojej pracy.

Typowy młotek może być używany na wiele różnych sposobów. Oznacza to, że można go wykorzystać do wielu różnych zadań, zarówno w domu, jak i w warsztacie. Istnieje wiele rodzajów młotków, a podzielić je można na podstawie:

  • A) Wielkość i waga młotka
    • a) Rozmiar i waga młotka
    • b); materiał i kształt główki młotka
  • (c) Klasyfikacja według trzonka obecnie

Młotki mogą być bardzo lekkie lub ciężkie, mogą ważyć nawet do 20kg. Do standardowych prac najlepszy jest młotek o wadze 0,5 kg lub 5 kg. Jak już wspomnieliśmy, możliwy jest również młot 20-kilogramowy. W fachowej nomenklaturze nazywane są one również młotami kowalskimi lub kamiennymi. Najważniejszą rzeczą dla wszystkich użytkowników jest dostosowanie wagi produktu do pracy, jaką będziemy nim wykonywać. Istnieje wiele materiałów, z których można wykonać trzonek do młotka. Najczęściej spotykane są trzonki drewniane, wykonane z hikory. Ze względu na swoją elastyczność może on redukować drgania, jak również tłumić wibracje powstałe w wyniku pracy. Można również spotkać trzonki wykonane z włókna szklanego lub stali. Kolejną kategorią jest materiał i kształt trzonka. Głowica wykonana jest najczęściej ze stali narzędziowej, gumy lub drewna. Szczególnej uwagi wymagają głowice z tworzyw sztucznych. Są one często używane do obróbki miękkich materiałów.

Jakie są różne rodzaje dostępnych młotków?

Młotki można podzielić według typu na następujące:

  • (a) Młotki uniwersalne - Tradycyjne młotki do standardowych zadań. Ich waga jest zazwyczaj mniejsza niż 2 kg.
  • b) Młotki ciesielskie - główka tych produktów wykonana jest z hartowanej stali. Łatwo je rozpoznać po charakterystycznych zakończeniach, które składają się z dwóch zębów (pazurów). Są przydatne, ponieważ można nimi usuwać deski, kuć lub podważać.
  • c) Młotki ciesielskie - tradycyjne narzędzie do wbijania gwoździ. Jeśli ich waga jest odpowiednia, powinny poradzić sobie z pracami rozbiórkowymi.
  • d) Młotki blacharskie: Młotki te posiadają miękkie główki, które są przystosowane do pracy z konkretnymi materiałami. Ten typ młotka jest często używany do pracy z blachą w znanych warsztatach. Ze względu na swój charakter są one lekkie. 0,5 kg
  • e) Młotki kamienne - Praca z kamieniem wymaga dużej siły i mocy. Młotki te mogą ważyć nawet do 10 kg.
  • f) Młoty brukarskie - Służą do układania nawierzchni, np. kostki brukowej. Ich działanie polega na wbijaniu tych elementów w podłoże.
  • g) Kliny młotkowe - Ta grupa wykorzystywana jest do obróbki drewna. Kliny młotkowe służą do rozbijania drewna według jego słojów. Jak widać są one bardzo podobne do siekier.
  • h) Młotki szewskie - Młotek szewski musi mieć możliwość wyciągania gwoździ. Jest to bardzo ważna funkcja. Dlatego właśnie taka funkcjonalność (dzięki charakterystycznej główce) jest przedkładana nad wagę w budownictwie.
  • i) Młotki rzeźbiarskie - produkt zaprojektowany z myślą o artystach. Jego głównym zadaniem jest umożliwienie rzeźbiarzowi precyzyjnego i dokładnego uderzenia, jak widać. Narzędzie to charakteryzuje się niską masą, co zapewnia mu lekkość.

Podsumowanie

Istnieje wiele rodzajów młotków, występują one w wielu kształtach i rozmiarach. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, który młotek powinniśmy wybrać, musimy najpierw określić zadania, które będziemy nim wykonywać. Ważne jest, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji zwrócić uwagę na to, czy młotek posiada powłokę antypoślizgową lub jaka jest jego jakość. Ważne jest, aby wybrać młotek, który ma dobrze zamocowany i solidny obuch. Dzięki temu będzie on chroniony przed działaniem największych sił, które mogą spowodować jego zużycie. Jeśli nie jesteśmy pewni co do wyboru, zawsze możemy skorzystać z fachowej porady ekspertów, którzy posiadają wiedzę, która może nam pomóc.