Multi szlifierki są niezwykle praktyczne i uniwersalne. Łączą w sobie funkcje z kilku elektronarzędzi. Urządzenia te nie zajmują dużo miejsca. Dzięki temu są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie dysponują dużym garażem lub warsztatem do przechowywania wielu narzędzi. Multi-szlifierki mogą być używane do cięcia, szlifowania i polerowania. Istnieje wiele innych rodzajów multi-grinders, które mogą zrobić więcej.

Multi szlifierki mogą być również używane do czyszczenia, wygładzania, wiercenia, młynkowania, szlifowania, przycinania, ostrzenia i rzeźbienia. Multiszlifierka jest bardzo precyzyjna, dzięki czemu idealnie nadaje się do prac wykończeniowych, remontowych i artystycznych. Multiszlifierka w zależności od modelu może być zbudowana na szlifierce oscylacyjnej lub kątowej.

Dużą zaletą multiszlifierki są jej niewielkie rozmiary i lekkość, co pozwala na używanie sprzętu w ciasnych pomieszczeniach i trudno dostępnych miejscach. Multiszlifierka doskonale sprawdzi się zarówno w warsztacie majsterkowicza, jak i w profesjonalnej firmie. Doceniają je również zegarmistrzowie, rzeźbiarze i modelarze. Multi szlifierka nadaje się do pracy zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Multi szlifierki posiadają wydłużony uchwyt, obrotowy trzpień oraz wymienne talerze. Większość modeli nie wymaga specjalnych narzędzi do wymiany talerzy. Urządzenie może szlifować materiały o różnym stopniu twardości i rodzaju powierzchni, w zależności od wybranego talerza.

Jaką multiszlifierkę wybrać?

Multiszlifierki występują w wielu różnych modelach. Różnią się między sobą wagą, zastosowaniem i parametrami technicznymi. Dobrze dobrane narzędzie zapewni nam precyzję i komfort podczas pracy oraz może zastąpić wiele innych narzędzi, które często są potrzebne do majsterkowania. Przy wyborze multiszlifierki należy zwrócić uwagę na następujące parametry: zasilanie

Multiszlifierki mogą być zasilane zarówno sieciowo, jak i akumulatorowo. Mogą one pracować z twardymi materiałami, nawet jeśli są zasilane z sieci. Długość kabla multiszlifierki powinna być dostosowana do potrzeb użytkownika i przestrzeni, w której pracuje. Ponieważ kabel nie jest zagrożony podczas pracy, multiwibratory akumulatorowe mogą być wygodniejsze. Można ich używać w miejscach bez dostępu do gniazdek elektrycznych.

Są świetnym rozwiązaniem dla osób, które przez większość czasu pracują na zewnątrz. Urządzenie można łatwo przenosić i docierać do trudno dostępnych miejsc, ponieważ nie ma kabla. Modele akumulatorowe są mniej wytrzymałe i nie są zalecane do pracy z twardymi materiałami. Dlatego najlepiej używać ich do lekkich prac. Ten typ urządzenia ma ograniczony czas pracy. Wszystko zależy od tego, jak bardzo naładowany jest akumulator.

Najlepszym wyborem jest akumulatorowe narzędzie wielofunkcyjne z akumulatorem litowo-jonowym. Nie traci on tak szybko swojego ładunku i pozwala na dłuższą pracę. Producenci oferują opcje dwubateryjne lub możliwość dokupienia dodatkowego akumulatora. To znacznie wydłuża czas pracy narzędzia wielofunkcyjnego.

Ważne jest, aby przy zakupie multiszlifierki wziąć pod uwagę swoje potrzeby. Należy również zdawać sobie sprawę z ograniczeń i możliwości sprzętu. Dotyczy to decyzji pomiędzy multiszlifierkami akumulatorowymi i elektrycznymi.

  • Moc multiszlifierki - moc urządzenia powinna być dostosowana do wykonywanych zadań. Uniwersalne multiszlifierki mają zazwyczaj moc 180W. Moc urządzenia decyduje o tym, jak długo może ono pracować bez przegrzania i jak dobrze radzi sobie z twardymi powierzchniami. Nawet słabsze elektronarzędzia, o mocy około 100W, są wystarczające do prac domowych o małej i średniej intensywności oraz do mniej wymagających materiałów. Multi-sandery o większej mocy powinny być używane do profesjonalnych i ciężkich prac.
  • Prędkość obrotowa - zależy od rodzaju pracy i obrabianego materiału. Multi szlifierka, która pracuje z prędkością od 800 do 3500 obrotów na minutę jest idealna zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego. Urządzenie będzie pracowało wolniej, jeśli materiał jest trudniejszy. Przy zakupie multiszlifierki należy upewnić się, że posiada ona regulację prędkości obrotowej. Funkcja ta pozwala na dostosowanie prędkości do obrabianego materiału. Funkcja ta zmniejszy zużycie energii i poprawi komfort pracy użytkownika. Niektóre multibrutery posiadają zakres regulacji od 1000 do 2500 obrotów na minutę, inne mają mniejszy zakres regulacji, a niektóre modele w ogóle nie posiadają tej opcji.
  • Waga i wielkość urządzenia - Multibrzeszczoty mogą być używane pod wieloma kątami i w różnych miejscach. Jeśli urządzenie jest zbyt ciężkie, konieczne może okazać się zastosowanie prowadnicy lub stojaka do wiertarki. Im bardziej lekki sprzęt, tym łatwiejszy w obsłudze. Do większości prac wystarczą modele o standardowych wymiarach. Jeśli pracujesz z małymi częściami lub zakrzywionymi powierzchniami, możesz potrzebować mniejszego, bardziej poręcznego modelu. Takie mikroszlifierki są idealne do renowacji samochodów, obróbki drewna, wyrobu biżuterii, cięcia kamienia i innych zadań. Najmniejsze szlifierki akumulatorowe ważą zaledwie ćwierć kilograma, a te zasilane akumulatorem - około 800 g.
  • Uchwyt - wysokie obroty mogą powodować silne drgania. Rękojeść powinna być w stanie to skompensować i umożliwić solidną stabilizację multiszlifierki. Dobrym wyborem jest uchwyt wykonany z chropowatej gumy. Materiał ten zmniejsza prawdopodobieństwo upuszczenia multiszlifierki i zapewnia pewny chwyt narzędzia, co jest ważne dla bezpieczeństwa podczas pracy.
  • Funkcje multiszlifierek - Multiszlifierki muszą być dostosowane do materiałów i zadań, z jakimi będą pracować. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na prace, które można wykonać za jego pomocą. Mogą się one różnić w zależności od modelu. Zakup odpowiednich końcówek może znacznie rozszerzyć funkcjonalność większości urządzeń.