Wiertło do kamienia to jedno z najbardziej niezbędnych narzędzi, jakie posiadają kamieniarze. W praktyce jednak dopasowanie tego właściwego może być trudne. Jak prawidłowo dopasować wiertło do kamienia?

Jakie wiertło jest najlepsze? Upewnij się, że sprawdziłeś uchwyt!

Najpierw należy sprawdzić uchwyt wiertarski. Elektronarzędzia są zazwyczaj standardowo wyposażone w uchwyty sześciokątne lub cylindryczne. Jeśli chodzi o wiertła do kamienia, uchwyt elektronarzędzia jest kluczowy.

Jaki rozmiar jest najlepszy dla wiertła do kamienia?

Przy wyborze wiertła najważniejszymi parametrami są jego średnica i długość. Dotyczy to również wierteł do kamienia. Te dwa czynniki powinny być brane pod uwagę przy wyborze wiertła. Czasami może się zdarzyć, że będziemy musieli wywiercić bardzo głęboki otwór. Standardowa długość wiertła nie będzie wystarczająca. W takich sytuacjach najlepiej jest użyć dłuższego wiertła do kamienia.

Jaki materiał jest najlepszy do wierteł do kamienia

Do produkcji wierteł do kamienia producenci używają węglika spiekanego. Jest on trwały i ma doskonałe właściwości wiercenia. Węglik wolframu jest dobrym wyborem do kamienia polnego, ponieważ może dobrze współpracować z twardymi materiałami. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli chcemy wiercić otwory w kamieniach szlachetnych. Należy pamiętać, że wiertła do kamieni szlachetnych mają różne właściwości. Więcej na ten temat napiszemy w kolejnym akapicie.

Wiertła do wiercenia w kamieniach jubilerskich

Do wiercenia w kamieniach jubilerskich wymagane są wysokiej jakości wiertła, ponieważ są one niezwykle twarde. Dla udowodnienia tej tezy posłużmy się przykładem kwarcu. Jego twardość według skali Mohsa wynosi 7 punktów. Wiertło do kamieni szlachetnych będzie więc wykonane z diamentu, a nie ze standardowej stali szybkotnącej HSS. Dlatego właśnie wiertło diamentowe jest najlepszym wyborem. Wiertło do marmuru i wiertło do granitu są wykonane z diamentu. Oba te materiały mogą być utwardzane. Nie jest możliwe wiercenie w tych materiałach za pomocą standardowych wierteł HSS.

Ostrzenie wierteł do kamienia

Istnieją dwa sposoby ostrzenia wierteł do kamienia. Pierwszym z nich jest użycie profesjonalnej ostrzałki do wierteł. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość szybkiego i sprawnego wykonania zadania. Sprzęt ten może być drogi, więc nie dla każdego może być przystępny cenowo. W przypadku osób, które ostrzą duże ilości wierteł, warto zainwestować w taki sprzęt. Możemy też sami odtworzyć pierwotny kształt wierteł. Wymaga to jednak dużo talentu i precyzji.

Które wiertło do kamienia jest najlepsze?

Wiertła do kamienia BOSCH mogą być jedną z najciekawszych opcji. Nie każdy musi być ekspertem w dziedzinie wiercenia. Przed rozpoczęciem wiercenia zalecamy skonsultowanie się z doradcą technicznym. Eksperci w tej dziedzinie chętnie odpowiedzą na pytania i wyjaśnią wszelkie wątpliwości.