Gdy wykonujemy pracę, domową lub zawodową, i mamy styczność z materiałami niebezpiecznymi, wybuchowymi lub łatwopalnymi, musimy zachować szczególne bezpieczeństwo. Wynika to nie tylko ze zdrowego rozsądku, ale również z prawa i zasad BHP dla pracowników i pracodawców. Bezpieczeństwo zapewnia nie tylko stosowanie odpowiedniego ubioru, ale również używanie bezpiecznych, nieiskrzących narzędzi.
Jak to możliwe, że można mieć niską twardość i wysoką wytrzymałość?
Ze względu na charakter tej pracy, producenci muszą łączyć sprzeczne właściwości. Oznacza to, że twardość narzędzia jest niższa niż materiał obrabianego przedmiotu, a żywotność narzędzia jest dłuższa. Takie wyniki można osiągnąć przy zastosowaniu najnowszej technologii produkcji ze stopu miedzi i berylu. Wcześniejsza technologia opierała się na narzędziach wykonanych ze stopów brązu. Stop miedziowo-berylowy znacznie wydłuża żywotność narzędzia i utrzymuje bezpieczną twardość.
Tylko profesjonaliści powinni mieć dostęp do materiałów niebezpiecznych, łatwopalnych i wybuchowych.
Technologia antyiskrowa jest stosowana przy wydobyciu, magazynowaniu i transporcie minerałów, gazów i paliw. Odgrywa również rolę we wszystkich pracach budowlanych związanych z infrastrukturą gazową, stacjami paliw, czy rozwiązaniami wykorzystującymi materiały wybuchowe. Reguluje je polskie prawo oraz dyrektywy unijne - 94/9/WE z późniejszymi zmianami. Narzędzia te są bardzo przydatne w branży motoryzacyjnej, gdzie mogą być wykorzystywane do naprawy układów paliwowych oraz podłączania i demontażu instalacji gazowych. Narzędzia te są również przydatne w domowym warsztacie, zwłaszcza jeśli lubisz majsterkować i nie przeszkadza Ci praca nad dużymi i małymi projektami.
Rodzaje narzędzi nieiskrzących
Dostępne narzędzia są zróżnicowane w zależności od sytuacji.
- Klucz trzpieniowy, znany również jako klucz imbusowy, służy do odkręcania śrub, które mają w łbie sześciokątny otwór. Śruby te są przydatne w miejscach, gdzie dostęp jest ograniczony i wymagają dużej wytrzymałości.
- Klucz oczkowy - Używany do śrub z łbem sześciokątnym. Jest łatwo dostępny dzięki 12-stopniowemu profilowi łba. Pozwala to na bezpieczne i szybkie odkręcanie.
- Klucze płasko-oczkowe pojedyncze są używane, gdy trzeba przyłożyć dużą siłę. Mają wysoką odporność na wstrząsy i są idealne w sytuacjach, w których nie chcesz użyć zbyt dużej siły.
- Klucze płasko-oczkowe to najlepsze narzędzie do odkręcania śrub sześciokątnych. Mogą być używane w miejscach trudno dostępnych. Najczęściej używanym typem narzędzia jest klucz płaski.
- Użycie szczypiec, kombinerek lub szczypiec - narzędzia, które pozwalają na precyzyjne chwytanie, ściskanie i ustawianie
- Młotek - narzędzie służące do uderzania w materiał w celu jego zadziałania lub do uderzania w inne narzędzie w celu wykonania określonej czynności
- Klin - element, który jest używany do rozprowadzania materiału
- Śrubokręt - znany również jako śrubokręt. Jest to narzędzie, które może być używane do usuwania śrub z elementów.
- Klucze do zaworów - specjalistyczne narzędzia do montażu wszystkich typów zaworów
- Klucze nasadowe - posiadają dopasowane końcówki do śrub i zazwyczaj są osadzone na pokrętle, które przenosi moment obrotowy na śrubę do odkręcenia. Mogą być używane do odkręcania śrub w trudno dostępnych miejscach za pomocą różnych akcesoriów.
- Dźwignie, łapy i łomy to proste narzędzia, które mogą być używane do podnoszenia, podnoszenia lub łamania materiałów.
Narzędzia te są nie tylko bezpieczne w pracy, ale również trwałe dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii. Przekłada się to na większe zyski i zadowolenie klientów.