Chcielibyśmy przybliżyć Państwu otwornice. Są to narzędzia służące do tworzenia otworów większych w różnych materiałach.

Zauważyliśmy, że rzadko poświęca się otwornicom dużo uwagi, ponieważ nie są one narzędziami, ale akcesoriami do narzędzi. Mogą być dołączone bezpośrednio do wiertarek i szlifierek, ale bez nich są prawie bezużyteczne. Ważne jest, aby nie przeoczyć otwornic. Te akcesoria mogą być używane do wycinania otworów w prawie każdym materiale, jeśli są odpowiednio dobrane.

Chociaż otwornice są często opisywane przy użyciu jednej nazwy dla materiału, który można nimi obrabiać (lub ich kombinacji), w rzeczywistości można ich używać do wielu materiałów.
Otwornica do betonu: Jest to klasyczna piła bimetalowa, która może być również używana do cięcia skrzynek elektrycznych. Chociaż jest trudna, szybko nagrzewa się podczas pracy. Dlatego należy wybrać najlepszą otwornicę, aby uzyskać najlepszą trwałość.
Otwornica do drewna: W zdecydowanej większości przypadków, te otwornice są wykonane z metalu o niskiej twardości. Ponieważ są one wykonane z metalu o niskiej twardości, ich koszt jest bardzo niski. Mogą być wykonane z dowolnego materiału, który nie jest tak wytrzymały jak drewno.
Specyfikacja otwornicy do blachy różni się w zależności od rodzaju blachy. Piła korundowa jest używana do cięcia cienkich blach. Twarda otwornica ze stali nierdzewnej jest używana do grubszych arkuszy lub przedmiotów metalowych. Stalowa piła otworowa jest często frezem z rdzeniem diamentowym. Ma ona gładką krawędź i wycina otwory szybko i dokładnie.
Otwornica do gresu porcelanowego musi być precyzyjna. Musi być dokładna, aby krawędzie otworów były równe i nie pękały podczas wiercenia. Najlepsze są otwornice twarde.
Otwornica do szkła wykonana jest z pyłu diamentowego i posiada drobne ząbki, które stopniowo usuwają szkło. Precyzja jest kluczowa w tym przypadku, ponieważ nieprawidłowe cięcie może powodować pękanie. Jest to jedyny typ, którego nie można wymienić.
Chcemy mieć możliwość zobaczenia otwornic wykonanych z metalu bimetalicznego, na których będziemy się skupiać najbardziej.

Hydraulicy, elektrycy i serwisanci używają otwornic bimetalowych. Ze względu na właściwości stali, z której są wykonane, mogą być używane do wiercenia w każdym rodzaju stali, metalu, drewnie, czy plastiku.

Te adaptery mogą być używane do otwornic, które są specyficzne dla Twojego rozmiaru, takie jak te z trzpieniem sds+ lub hex. Oferujemy również zestawy z otwornicami w różnych rozmiarach i adapterami w praktycznym etui.

Rodzaje otwornic do metalu HSS/BI

Otwornice HSS Bi-metal z zamocowanymi trójnikami:

  • Do wycinania otworów w blachach o grubości do 3 mm należy używać otwornicy ze stałymi zębami. Do wycinania otworów w drewnie, stali i mosiądzu, a także brązie, żeliwie, aluminium i tworzywach sztucznych. Część tnąca z HSS jest hartowana i przyspawana do mocnego korpusu ze stali stopowej. Długotrwałe użytkowanie, konstrukcja odporna na wióry; praktycznie niezniszczalna.
  • Otwornice z uzębieniem zmiennym HSS Bi-metal Steel: Otwornice z uzębieniem zmiennym HSS Bi-metal. Piły te charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością cięcia. Pozostawiają gładkie, dobrze wykończone powierzchnie oraz znaczną redukcję hałasu, szczególnie przy cięciu kątów rur. Korzystna konstrukcja piły pozwala na szybkie odprowadzanie wiórów.
  • Otwornice HSS Bi-metal z zębami z węglików spiekanych
  • Otwornice Kennedy(r) z zębami z węglików spiekanych mogą wytrzymać do 10x dłużej niż standardowe otwornice. Są one również znacznie bardziej odporne na zużycie, ciepło tarcia i ścieranie niż tradycyjne otwornice. To czyni je najlepszym wyborem dla narzędzi do trudnych do obróbki materiałów, takich jak płytki ceramiczne i stali nierdzewnej. Otwornice Kennedy(r) z węglikową końcówką wykorzystują standardowe trzpienie mocujące. 

Trzpienie mocujące

Precyzyjnie obrobione, gwintowane trzpienie mocujące zapewniają precyzyjne mocowanie otwornic prostych marki Kennedy oraz otwornic z uzębieniem naprzemiennym. Trzpienie wykonane są ze stali stopowej i mogą być szybko zmieniane pomiędzy wiertłami lub otwornicami - pilot HSS. Dostępne w wersji sześciokątnej, okrągłej lub z wiertłem SDS Plus.

Charakterystyka otwornic HSS pilotażowych:

  • Bardzo wytrzymałe otwornice, które mogą być używane do cięcia stali nierdzewnej.
  • Posiadają specjalnie obrabiane zęby, które bardzo dobrze radzą sobie z cięciem stali nierdzewnej.

Ogólne wytyczne dotyczące wyboru otwornic

Przeznaczenie otwornicy zależy od użytego materiału i kształtu zębów. Otwornica do styropianu będzie inna niż ta do drewna. W renomowanych sklepach można znaleźć otwornice przeznaczone specjalnie do drewna, betonu lub twardego drewna.
Ważne jest, aby mieć zęby o odpowiednim kształcie. Dzięki temu otwornica może gładko przesuwać się w obrabianym przedmiocie, nie powodując uszkodzeń i nie obciążając nadmiernie sprzętu. Na obwodzie otwornicy można znaleźć różne profile, wysokości i liczby zębów.

Im trudniejszy materiał, tym więcej obrabianych przedmiotów może obsłużyć. Chociaż teoretycznie można użyć frezu diamentowego do wycinania otworów w meblach, nie jest to praktyczne, ponieważ tańsze otwornice wykonane z innych materiałów wykonają tę samą pracę.
Zestawy wierteł rdzeniowych HSS i bimetalowych

W naszym sklepie posiadamy wiele zestawów, które mogą być używane do wiercenia otworów w drewnie, stali i innych materiałach. Zestawy są dostarczane w solidnych plastikowych skrzynkach, które ułatwiają ich transport i przechowywanie. Do każdego zestawu dołączone są różne rodzaje otwornic w zależności od przeznaczenia. Zestaw otwornic może być bardzo przydatny i uniwersalny. Można je znaleźć w skrzynce narzędziowej każdego montera, hydraulika, a także w przydomowym warsztacie majsterkowicza.