W tym wpisie na blogu przyjrzymy się korzyściom płynącym z używania pneumatycznych kluczy dynamometrycznych w porównaniu z pistoletami udarowymi.

Jest to temat, nad którym zaczęliśmy się zastanawiać niedawno po spotkaniu z wykonawcą, który potrzebował narzędzia do skręcania połączeń stalowych na dużym projekcie mostowym.

Wykonawca ten początkowo odrzucił nasze zalecenie, aby użyć pneumatycznych kluczy dynamometrycznych RAD z kontrolą momentu obrotowego, wybierając zamiast tego pistolet udarowy ze względu na wyższą prędkość obrotową.

Postanowiliśmy więc przeprowadzić test.

Pneumatyczny klucz dynamometryczny vs. pistolet udarowy: Który jest skuteczniejszy?

Jedna rzecz była jasna od samego początku naszego testu - narzędzie RAD, przy wadze o połowę mniejszej niż waga pistoletu udarowego, było znacznie łatwiejsze w manewrowaniu.

Nasz test wykazał, że przy obrotach na minutę pistoletu udarowego potrzeba ponad dwa razy więcej czasu, aby nadać śrubom odpowiedni moment obrotowy i obciążenie.

W tym przypadku specyfikacja używanej śruby to A325, śruba 7/8 cala, obciążenie 36 kipsów, czyli 36 000 funtów. (Jeden kip = 1 000 funtów).

Umieściliśmy śrubę w urządzeniu do badania obciążenia Calibore, używając pistoletu udarowego o napędzie jednocalowym i prędkości obrotowej ponad 1000 obr/min oraz pneumatycznego klucza dynamometrycznego RAD 10GX o napędzie ¾ cala i prędkości obrotowej zaledwie 20 obr/min.

Calibore jest kalibratorem naprężenia śrub dla wszystkich śrub używanych z wieloma narzędziami, w tym pneumatycznymi i hydraulicznymi kluczami dynamometrycznymi, kluczami udarowymi, napinaczami śrub i napinaczami nakrętek.

Pneumatyczny klucz dynamometryczny vs. pistolet udarowy: wyniki

Nasz pneumatyczny klucz dynamometryczny RAD osiągnął prawidłowe 36 kipsów w zaledwie osiem sekund, podczas gdy pistolet udarowy potrzebował na to 17 sekund.

Ponadto pistolet RAD można ustawić tak, aby wyłączał się automatycznie po osiągnięciu żądanej mocy obciążenia, podczas gdy pistolet udarowy będzie pracował dalej. Pistolety udarowe to urządzenia uderzające, które obracają się do momentu zwolnienia spustu przez operatora.

Pistolety dynamometryczne RAD wyposażone są w przekładnię, która wykorzystuje ramię reakcyjne. Kiedy ramię reakcyjne zaczepia o stal, operator nie odczuwa żadnych wibracji, a narzędzie płynnie przykłada moment obrotowy do wymaganego obciążenia.

Wreszcie, powtarzalność momentu obrotowego narzędzia RAD jest skalibrowana na +/- dwa procent, podczas gdy pistolety udarowe nie mogą nawet zmierzyć powtarzalności.

Jeśli zajmujesz się budową mostów i masz tysiące śrub do dokręcenia, Maxpro może Ci pomóc. Chętnie przeprowadzimy demonstrację podobną do tej, którą opisaliśmy powyżej.

A jeśli potrzebujesz kalibracji narzędzi dynamometrycznych, nasze nowoczesne laboratorium kalibracyjne z akredytacją A2LA może upewnić się, że Twoje klucze spełniają swoje zadanie. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej.