Cięcie szkła zawsze było ważną częścią naszego życia. W czasach średniowiecza do cięcia szkła używano rozgrzanych żelaznych prętów. Cięcie szkła w ten sposób pozostawiało bardzo ostre krawędzie i nie pozwalało na cięcie w dokładnych rozmiarach. Dopiero między XIV a XVI wiekiem upowszechniło się stosowanie narzędzi do cięcia szkła. Nożyki do szkła z diamentową końcówką, po raz pierwszy użyte we Włoszech, mogły ciąć szkło znacznie dokładniej niż inne narzędzia i to był początek zainteresowania ludzi używaniem tego ręcznego narzędzia.

Postęp technologiczny w ostatnich latach doprowadził do powstania nowych typów noży do szkła. Dziś duże płyty szklane mogą być cięte półautomatycznie za pomocą komputera CNC, ale wiele osób nadal ma tendencję do robienia tego w domu przy użyciu własnych umiejętności. W tym fragmencie pomagamy użytkownikom domowym w ich procesie cięcia szkła.

Potrzebne narzędzia

Noże do cięciaszkła są tymi, które mogą być używane do celów domowych. To narzędzie jest dość ostre i może pociągnąć za szkło z odpowiednią prędkością i wystarczającym ciśnieniem, wąska część szkła zostanie zmiażdżona i wydrążona, a w rezultacie pojawi się w niej cienki rowek.

Rodzaje nożyc do szkła

Kiedy pociągasz za diamentowy nóż do szkła, ukośna strona koła działa jak klin i wywiera nacisk na obie strony. W rezultacie szkło pęka i dwie jego części prawdopodobnie się rozdzielają. Jeżeli szkło nie oddziela się, należy uderzać małymi uderzeniami w tylną część diamentowej końcówki. Zalecamy, aby najpierw przećwiczyć to na kawałku nieużywanego szkła, aby nauczyć się prędkości i ciśnienia potrzebnego do lepszego cięcia szkła. Do oczyszczenia nacięcia można użyć maszynki do golenia.

Istnieją dwa rodzaje szkła: cienkie i grube. Cieńsze szkło jest łatwiejsze do cięcia. Szkło płaskie o średnicy do 6 mm można ciąć jak zwykłe szkło, ale do cięcia podwójnego lub wielowarstwowego szkła bezpiecznego, które jest sklejone przezroczystym plastikiem, potrzebne są specjalne narzędzia.

Jak używać noży do cięcia szkła

Aby ciąć szkło za pomocą diamentowych nożyc do szkła, takich jak Ronix RH-3400, należy najpierw umieścić szkło na odpowiedniej powierzchni. Powierzchnia powinna być idealnie gładka, a materiał, z którego jest wykonana, nie powinien powodować zarysowań szkła. Należy pamiętać, że do cięcia szkła należy wybrać miejsce, które po zakończeniu pracy będzie łatwe do wyczyszczenia.

Na przykład, cięcie szkła w miejscach, gdzie na podłodze znajdują się dywany lub chodniki nie jest zalecane, ponieważ małe kawałki szkła nie mogą być łatwo zebrane w tej sytuacji, a to może prowadzić do niebezpiecznych wypadków. Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa zostaną omówione bardziej szczegółowo w eseju Bezpieczne cięcie wszystkich arkuszy szkła.

Powierzchnia szkła musi być dokładnie oczyszczona z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak krzemionka czy sadza. Zanieczyszczenia na szkle mogą uszkodzić cięcie. Aby oczyścić szkło, wystarczy użyć ręcznika i, jeśli to konieczne, detergentu. Teraz zacznij wykonywać rowki na szkle za pomocą szkła na diamentach. Należy pamiętać, że nie trzeba wywierać dużego nacisku na powierzchnię, aby wyciąć linię na szkle. Przed cięciem szkła możesz wyznaczyć dokładną drogę cięcia za pomocą linijki.

Zalecamy użycie niewielkiej ilości oleju szklarskiego lub lekkiego oleju do cięcia szkła przy użyciu diamentu do cięcia szkła. Dzięki temu cięcie będzie łatwiejsze. Po zakończeniu cięcia na szkle, szkło prawdopodobnie pęknie i złamie się w tym samym kierunku. Jeśli szkło nie zejdzie z wyznaczonego miejsca, użyj noża do szkła, aby delikatnie stuknąć w cięcie, aby oddzielić kawałki szkła.

youtube

Po cięciu, wygładź ostre krawędzie szkła maszynką do golenia lub papierem ściernym. Jeśli jest to Twoje pierwsze cięcie szkła diamentami, zalecamy najpierw przećwiczyć wszystkie kroki na kilku bezużytecznych szklankach i poćwiczyć. W ten sposób można uzyskać odpowiednią siłę nacisku i prędkość cięcia szkła.