Moment obrotowy = siła x odległość

To równanie jest podstawą wszystkich kalibracji i testowania momentu obrotowego. Ale kto testuje testery?

Jeśli korzystasz z usług zewnętrznego laboratorium do wzorcowania przemysłowych kluczy dynamometrycznych, ważne jest, aby znaleźć takie, które posiada akredytację ISO/IEC 17025.

Norma ISO/IEC 17025 została opracowana w 1999 roku przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO) oraz Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną (IEC) i jest uważana za najważniejszą normę dla laboratoriów wykonujących kalibrację i testy.

Uzyskując akredytację 17025, laboratoria wykazują, że posiadają kompetencje techniczne i są w stanie generować precyzyjne dane dotyczące badań i kalibracji.

Akredytacja jest dobrowolnym przeglądem przeprowadzanym przez stronę trzecią, który obejmuje dokładną ocenę w celu zapewnienia kompetencji technicznych i zgodności z normą.

Jak często należy przeprowadzać badania?

Pytanie "Jak często należy testować nasze narzędzia?" jest często zadawane w branży narzędzi dynamometrycznych i nie ma na nie prostej odpowiedzi.

Najprostszą odpowiedzią jest potraktowanie tego pytania jak przeglądu samochodu i wprowadzenie harmonogramu kontroli kluczy dynamometrycznych. Łatwo jest zasugerować domyślną ponowną kalibrację po 5000 cykli lub po 12 miesiącach.

Jednak przestrzeganie standardowego harmonogramu opartego na kalendarzu pomija wiele czynników, które mogą mieć wpływ na częstotliwość kalibracji.

Na przykład:

  • Czy masz do czynienia z narzędziem, które dopiero co zeszło z linii montażowej, czy z takim, które było używane przez kilkaset tysięcy cykli?
  • Czy pracuje się tylko z jednym narzędziem, czy z kilkoma?
  • Czy każdego dnia jest ono używane w takim samym stopniu? Czy ten wskaźnik maleje? Czy wzrasta? Czy narzędzie jest używane na 40 procent możliwości, czy na 80 procent?
  • Czy używasz go do dokręcania 10 śrub dziennie, czy 1000?
  • Czy wszystkie narzędzia pochodzą od tego samego producenta, czy też są to różne marki i modele?

Jest to wiele różnych pytań i odpowiedzi, co oznacza, że stosowanie prostego systemu kalibracji przemysłowych kluczy dynamometrycznych opartego na kalendarzu może prowadzić do błędów i zbyt częstych lub zbyt rzadkich kalibracji. W rezultacie można by wydać pieniądze na niepotrzebną kalibrację niektórych narzędzi, ignorując kalibrację innych, co prowadziłoby do problemów z montażem.

Kwestia ta została poruszona wiele lat temu przez Komitet Okresów Kalibracji NCSL International w publikacji Zalecane Praktyki. Komitet wymienia kilka sposobów określania i utrzymywania wiarygodnego harmonogramu kalibracji przez cały okres eksploatacji narzędzia dynamometrycznego i jego testera. Metody te są zazwyczaj niedrogie i łatwe do zrozumienia.

Zastosowanie metod opartych na danych w celu określenia czasu kalibracji pozwala uwzględnić zmiany w szybkości użytkowania, zużyciu i wieku narzędzia lub testera. Metody zaproponowane przez Komitet ds. Odstępów Czasowych pomiędzy Kalibracjami są sprawdzone i oferują obiektywne rozwiązania, które zmniejszają ryzyko nadmiernej i niedostatecznej kalibracji.

Zaufaj Maxpro dla prawidłowej kalibracji

Świat kalibracji przemysłowych kluczy dynamometrycznych zmienił swoje fundamenty wraz z pojawieniem się cyfrowego testera momentu obrotowego. Mechaniczne testery momentu obrotowego były nieporęcznymi urządzeniami i wymagały od użytkowników ręcznej rejestracji wyników. Cyfrowe testery są łatwe w użyciu, nie wymagają interpolacji i łatwo komunikują się z komputerami.

Laboratorium Maxpro jest akredytowane zgodnie z normą ISO/IEC 17025 w zakresie kompetencji testowania i kalibracji i może przeprowadzić kalibrację hydraulicznych kluczy dynamometrycznych, kalibrację elektronicznych kluczy dynamometrycznych, kalibrację pneumatycznych kluczy dynamometrycznych, kalibrację akumulatorowych kluczy dynamometrycznych, regulowanych kluczy dynamometrycznych typu "clicker" oraz kalibrację manometrów.

Nasze własne wyposażenie jest kalibrowane co roku zgodnie z normami ustalonymi przez Narodowy Instytut Norm i Technologii. Kalibrujemy klucze dynamometryczne, manometry, klucze hydrauliczne, pneumatyczne i elektryczne, a także przetworniki momentu obrotowego.

Dostarczymy Ci dokumentację zawierającą wykaz zakresów ciśnienia Twojego sprzętu, a także coroczną naklejkę informującą o terminie kolejnej kalibracji Twojego narzędzia. Większość kalibracji trwa od dwóch do trzech dni, z wyjątkiem przetworników momentu obrotowego, których kalibracja trwa tydzień.

Jesteśmy dumni z tego, że zainwestowaliśmy w najnowocześniejszy sprzęt do kalibracji precyzyjnej, co oznacza, że możesz na nas polegać w zakresie opieki nad Twoimi narzędziami i ich kalibracji zgodnie z Twoimi potrzebami.