Wiele z rzeczy, które trzymają nasz świat razem, jest połączonych śrubami. A te śruby są mocno trzymane na miejscu dzięki odpowiedniemu dokręceniu za pomocą przemysłowych kluczy dynamometrycznych.

W tym wpisie na blogu dowiemy się więcej o tych nieocenionych narzędziach i rodzajach prac, w których są one wykorzystywane.

Co to jest przemysłowy klucz dynamometryczny?

Klucz dynamometryczny został wynaleziony w 1918 roku przez Conrada Bahra, który pracował dla wydziału wodociągów w Nowym Jorku i potrzebował metody prawidłowego dokręcania śrub w rurach wodociągowych.

W przeciwieństwie do standardowego klucza płaskiego, klucz dynamometryczny dawał Bahrowi narzędzie, które zapewniało określony poziom momentu obrotowego śruby. Klucze te są przydatne w pracach, w których dokręcenie śrub ma kluczowe znaczenie. Użytkownicy mogą zmierzyć moment obrotowy, aby upewnić się, że jest on zgodny ze specyfikacją danego zadania.

Jakie są różne typy przemysłowych kluczy dynamometrycznych?

Istnieją cztery główne kategorie przemysłowych kluczy dynamometrycznych:

 • Hydrauliczne - hydraul iczne klucze dynamometryczne wykorzystują pompę zasilaną elektrycznie lub pneumatycznie i mogą wywierać duży moment obrotowy na duże łby śrub. Ponieważ źródło zasilania znajduje się w pompie, klucz ten może zmieścić się w mniejszej przestrzeni.
 • Pneumatyczne - te klucze to trwałe narzędzia, które sprawdzają się w zastosowaniach, w których występują łatwopalne ciecze lub gazy, takich jak kopalnie lub rurociągi gazowe i naftowe. Pneumatyczne klucze dynamometryczne to dobre narzędzia, gdy trzeba pracować szybko.
 • Elektryczne - bardziej dokładne niż klucze pneumatyczne, elektryczne klucze dynamometryczne sprawdzają się w każdym miejscu, w którym jest źródło zasilania. Posiadają również możliwość odczytu danych, dzięki czemu użytkownik otrzymuje wydruk zawierający szczegółowe informacje na temat każdego zadania wykonanego przez klucz.
 • Zasilane bateryjnie - narzędzia te przeszły długą drogę w ciągu ostatnich kilku lat. Akumulatorowe klucze dynamometryczne pozwalają użytkownikom na pracę bez kabla zasilającego i są wyposażone w funkcje elektroniczne, których nie ma w innych kluczach dynamometrycznych. Są też lżejsze, a ich silniki i akumulatory mają dłuższą żywotność.

W jaki sposób przemysłowe klucze dynamometryczne są wykorzystywane w przedsiębiorstwach?

Przemysłowe klucze dynamometryczne można znaleźć w wielu różnych branżach, między innymi w:

1. Energetyka wiatrowa

Aby turbina wiatrowa trzymała się razem, potrzeba ponad tysiąca śrub, dlatego elektryczne klucze dynamometryczne są wybierane przez profesjonalistów w tej branży.

Jednak w przemyśle wiatrowym można również znaleźć klucze hydrauliczne, które są używane do dokręcania i odkręcania śrub w podstawie turbin wiatrowych. Nadają się one również do dokręcania śrub na łopatkach turbin i w skrzynkach przekładniowych.

Według najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Princeton, w ciągu najbliższych kilku dekad prędkości wiatru będą rosły, co jest dobrą wiadomością dla przemysłu wiatrowego i producentów przemysłowych kluczy dynamometrycznych.

2. Przemysł górniczy i wydobywczy

Producenci przemysłowych kluczy dynamometrycznych projektują swoje narzędzia do pracy w trudnych warunkach, takich jak kopalnie i kamieniołomy, gdzie są odpowiedzialni za takie zadania, jak

 • Konserwacja gąsienic buldożerów
 • Konserwacja silników i skrzyń przekładniowych w systemach przenośników
 • Konserwacja podwozia, konserwacja torów, demontaż ram bocznych i elektrycznych łopat linowych Konserwacja torów koparek hydraulicznych i wiertnic do otworów strzałowych oraz konserwacja górnych szyn na liniach wleczonych.

Ponieważ klucze dynamometryczne są zaprojektowane do pracy w mniejszych przestrzeniach, są idealnym narzędziem do zastosowań w górnictwie.

3. Energetyka i rurociągi

Te gałęzie przemysłu wymagają narzędzi, które są zarówno dokładne, jak i trwałe. Przemysłowe klucze dynamometryczne mogą mieć kilka różnych zastosowań:

 • Zarówno poszukiwanie, jak i wydobycie ropy naftowej polega na stosowaniu hydraulicznych kluczy dynamometrycznych do połączeń głowic odwiertów, w tym BOP, zaworów i przewodów przepływowych.
 • Klucze dynamometryczne są używane do montażu połączeń kołnierzowych, rurociągów i zaworów w przepompowniach i tłoczniach, a także do ogólnych prac konserwacyjnych.)
 • Elektrownie jądrowe stosują klucze dynamometryczne do przykręcania pokryw kaset i ogólnej konserwacji.
 • W rafineriach naftowych istnieje wiele zastosowań związanych ze skręcaniem: dokręcanie lub luzowanie śrub w skraplaczach i innych urządzeniach: wymiennikach ciepła, pokrywach reaktorów, kołnierzach rur ciśnieniowych, kołnierzach rur parowych, zaworach i zbiornikach ciśnieniowych reaktorów.

Czy Twoja praca wymaga zastosowania przemysłowego klucza dynamometrycznego? Czy musisz mieć pewność, że Twoje klucze dają dokładne odczyty? Maxpro może pomóc w obu tych kwestiach.

Od ponad 25 lat klienci polegają na nas jako na dostawcy zarówno najwyższej jakości kluczy dynamometrycznych - posiadamy narzędzia firmy RAD w wersji hydraulicznej, pneumatycznej, elektrycznej i akumulatorowej - jak i zaufanego laboratorium kalibracyjnego.

Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej o naszych narzędziach i możliwościach. Bez względu na branżę, w której działasz, jesteśmy pewni, że mamy przemysłowy klucz dynamometryczny, który spełni Twoje potrzeby.