Przemysł energii odnawialnej jest na fali wznoszącej, rejestrując imponujący 8,9% wzrost w latach 2016-2020. Według Business Wire, globalna branża zgarnie 692 miliardy dolarów przychodu w 2020 roku.

Biorąc pod uwagę, że przeciętna turbina wiatrowa wykorzystuje około 25 000 elementów złącznych, w tym co najmniej 6 000 śrub, oznacza to, że potrzebujesz solidnych i niezawodnych narzędzi, aby wykonać całą tę pracę. W tym miejscu z pomocą przychodzą klucze dynamometryczne.

Klucze dynamometryczne doskonale sprawdzają się przy dokręcaniu nakrętek i śrub do zadanej wartości momentu obrotowego. Są to precyzyjne narzędzia, które gwarantują jakość i niezawodność dokręcania. Narzędzia te są niezbędne, ponieważ pomagają zapobiegać pękaniu lub niszczeniu się części mocujących.

W tym artykule przeanalizowano liczne zastosowania kluczy dynamometrycznych zarówno w energetyce słonecznej, jak i wiatrowej.

Zastosowanie w przemyśle energii wiatrowej

Turbina wiatrowa może mieć ponad 6000 śrub, z których każda podlega określonemu napięciu momentu obrotowego, z odchyleniami sięgającymi ± 40%. Do instalacji i konserwacji można używać różnych narzędzi, ale klucze dynamometryczne są najlepsze z całej grupy. Oto dlaczego:

Kontrolowane skręcanie

Kontrolowane skręcanie występuje, gdy stosuje się określony moment obrotowy lub obciążenie do śruby, aby spełnić specyfikacje instalacji.

Klucze dynamometryczne służą do mierzenia obciążeń śrub i stosowania wymaganego momentu obrotowego. Klucz dynamometryczny nakłada siłę obrotową na nakrętki, aby rozciągnąć śruby i pomóc im osiągnąć obciążenie śruby.

Co więcej, klucze dynamometryczne mogą dokręcać śruby pod kątem nawet 120°. Dzięki temu nie trzeba będzie polegać na czyimś oku, aby ustawić daną śrubę pod kątem.

Hydrauliczne klucze dynamometrycznew połączeniu ze specjalnie zaprojektowanymi pompami dynamicznymi, mogą wygenerować moment obrotowy niezbędny do zapewnienia integralności połączenia śrubowego.

Zapewnienie bezpieczeństwa i lepszej wydajności

Istnieje wiele zastosowań kluczy dynamometrycznych w tej branży, ale niewiele z nich jest tak ważnych jak bezpieczeństwo i lepsza wydajność. Nowe funkcje nowoczesnych kluczy dynamometrycznych pomogły ustanowić wyższe standardy bezpieczeństwa i wydajności.

Na przykład, funkcja pracy na wysokości, wbudowane połączenie na uwięzi, które można znaleźć w wielu kluczach dynamometrycznych, zapobiega niepożądanym wypadkom i urazom.

Z drugiej strony, w pełni zamknięty napęd kwadratowy chroni ręce użytkownika przed ruchomymi częściami. Ponadto, smukła konstrukcja i zoptymalizowany stosunek wagi do mocy zapobiegają zmęczeniu użytkownika.

Zastosowanie w przemyśle energii słonecznej

Zbyt słabo dokręcone śruby i nakrętki są główną przyczyną mechanicznych i elektrycznych awarii w panelach słonecznych.

Na szczęście są to również najprostsze komplikacje, którym można zapobiec, ponieważ dobry klucz dynamometryczny powinien rozwiązać problem.

Mocowanie z prawidłowym momentem obrotowym

Producenci podają wartości momentu obrotowego, który należy zastosować dla elementów złącznych wymaganych do montażu systemu solarnego. Klucz dynamometryczny pomoże również zapewnić dokręcenie śrub do właściwego momentu, aby uniknąć przyszłych komplikacji mechanicznych i elektrycznych.

Ponadto klucz dynamometryczny może pomóc we wstępnym naprężeniu nakrętek i śrub używanych w instalacji.

Słowo końcowe

Istnieje wiele zastosowań kluczy dynamometrycznych w dziedzinie energii odnawialnej. Jednak to, co widać powyżej, to tylko kilka z nich. Uczestnicy branży wykorzystują je przede wszystkim w energetyce wiatrowej i słonecznej, aby zapewnić integralność połączeń i szybko wykonać pracę.

To powiedziawszy, są to narzędzia o wysokiej precyzji, które wymagają ponownej kalibracji tak często, jak to tylko możliwe, aby uzyskać z nich to, co najlepsze.

Wysokiej jakości klucz dynamometryczny może pomóc w określeniu trwałości systemu paneli słonecznych lub turbiny wiatrowej. Klucze dynamometryczne są niezbędnym narzędziem w dziedzinie energii odnawialnej.

Aby zakupić lub wypożyczyć nowe klucze dynamometryczne lub poddać kalibracji swoje obecne klucze, prosimy o kontakt z MaxPro.