Jakkolwiek dziwne może się to wydawać, przedstawiamy Wam podsumowanie historii pił ukośnych. Mogłoby się wydawać, że nie jest to aż tak interesujące, ale naprawdę bylibyście zaskoczeni. Na przykład, czy wiesz, że firma nie opatentowała pomysłu, który chroniłby ją przed konkurencją przez wiele lat? Założę się, że nie.
Zanim jednak przejdziemy do tej części historii, musimy zacząć od początku. Wierzcie lub nie, ale jest wielu ludzi, którzy skorzystali z tak pracooszczędnego wynalazku.
The Original Miter Box and Saw, uważane za pierwsze piły ukośne przez większość stolarzy w tamtych czasach. Pierwsze innowacyjne piły ukośne miały zazwyczaj drewnianą/plastikową skrzynkę z trzech stron, jak również 45 i 90-stopniowe szczeliny, które pomagają prowadzić piłę lub rękę do wykonywania cięć ukośnych. Zasadniczo, piła ukośna łączy opcje skrzynki ukośnicy z piłą stolarską. Odwiedź
tę stronę: elektronarzędzia - firma
Raymond DeWalt) https://en.wikipedia.org/wiki/Raymond_DeWalt( wynalazł piłę ramieniową w 1922 roku. W ciągu kilku lat jego wynalazek stał się znany jako złoty standard cięcia długich kawałków materiału na odpowiednią długość.
W rzeczywistości piła ramieniowa stała się podstawowym narzędziem do tego celu aż do lat 60-tych, kiedy to wynaleziono pilarkę ukośną.
Ed Niehaus) https://en.wikipedia.org/wiki/Ed_Niehaus (wynalazł piłę ukośną w 1964 r. jako projekt dla swojego szefa, firmy Rockwell. Ed Niehaus jest jednym z najbardziej znaczących nazwisk i nie ma absolutnie żadnego sposobu, aby wspomnieć o historii ukośnicy bez wyróżnienia go.
Pod koniec lat 80-tych zaprezentowano pierwszą przesuwną pilarkę ukośnicę, ta nowa maszyna wykorzystuje podstawowe elementy składanej pilarki ukośnicy z przesuwnymi szynami, które umożliwiały ruch głowicy tnącej w celu uzyskania dłuższego cięcia. Od tego czasu stała się ona główną pilarką poprzeczną dla stolarzy, całkowicie zastępując słynną piłę tnącą.
Cóż, w 1964 roku Niehaus był pracownikiem Rockwell Manufacturing Co, jednej z największych firm produkcyjnych na świecie. Niehaus był inżynierem w tej firmie i został odpowiedzialny za projektantów. Firma postawiła przed Niehausem zadanie opracowania zupełnie nowej kategorii narzędzi. Niehaus był pracownikiem zakładu firmy w Pittsburghu i został wybrany do pracy nad tym projektem. Mówiąc o projekcie, Niehaus powiedział, że jego zadaniem było zbudowanie projektu, który byłby podobny w działaniu do ręcznej pilarki ukośnicy, ale który będzie napędzany silnikiem.
Zasadniczo, firma twierdziła, że szukała narzędzia, które mogłoby efektywnie ciąć i frezować przedmiot o wymiarach 3×4. Wymagano także, aby było w stanie efektywnie przyciąć kawałek standardowej listwy wieńcowej.
Niehaus powiedział, że widział szkic pomysłu, na którym pokazano mu ruch piły. Uważał, że konstrukcja może nie być łatwa do ustabilizowania, więc opracował obrotowe ramię do mocowania piły. To znacznie poprawiło wydajność cięcia.
Niehaus dodał więc element sprężynowy i zamocował ramię piły do górnej części łuku. Posunął się również dalej, opracowując komorę, która poprawiła stabilność sprężyny i sprawnie utrzymywała jej funkcje. Następnie zbudował przezroczystą plastikową osłonę ostrza, która ustąpiła miejsca plakietce, gdy nadszedł czas pracy tej ostatniej. Cały stół był wykonany z drewna, co zwiększało szybkość i skuteczność, z jaką odznaka była w stanie przesuwać się po obiekcie. Ponadto, dzięki bezszwowej konstrukcji stołu, użytkownik mógł go łatwo wymienić, gdy tylko uległ uszkodzeniu lub nadgryzł się z powodu cięcia pod wieloma kątami.
Niehaus dodał również kilka niesamowitych funkcji. Na przykład, hamulec ostrza i port pyłu. W przypadku wątpliwości dotyczących hamulca brzeszczotu, należy spojrzeć na górną część uchwytu piły ukośnej. Węzeł jest wyłącznik bezpieczeństwa, aby zobaczyć tam. Może on mieć zmodernizowany wygląd lub nazwę, ale początkowo został opracowany przez Niehausa.
Cały projekt Niehausa i jego zespołu trwał około trzech lat starannego planowania i projektowania produktu. Kiedy wszystko zostało już powiedziane i zrobione, Rockwell zaprezentował swoim klientom pilarkę ukośnicę elektryczną model 34-010.
Produkt okazał się wówczas wielkim sukcesem. Posiadała ostrze o długości 9 cali, dzięki czemu mogła być wykorzystywana do szerokiej gamy cięć. W krótkim czasie, narzędzie zaczęło sprzedawać się lepiej od innych produktów firmy Rockwell.
Niehaus powiedział: "Nie mogliśmy uwierzyć w liczby sprzedaży. Zwiększały się one z każdym rokiem. Wtedy wiedzieliśmy, że naprawdę coś osiągnęliśmy".
Jedynym problemem było to, że Rockwell z nieznanych do dziś powodów nie uzyskał patentu na ten produkt. Gdyby tak się stało, mogliby zabezpieczyć się przed każdą inną firmą, która chciałaby wykorzystać sukces ich produktu i zaprojektować coś jeszcze bardziej rewolucyjnego. Niestety, nie zrobili tego.
Gdy tylko odpowiednicy firmy zdali sobie sprawę, iż piła ukośnica staje się jeszcze bardziej popularna niż inne narzędzia, zapytali, czy ma patent. Gdy dowiedzieli się, że nie, zabrali się do pracy i zaczęli rozwijać własne wersje, wprowadzając drobne poprawki i zmiany w niektórych podstawowych cechach.
Ta fala innowacji jest nadal świadkiem do dnia dzisiejszego, a teraz można zobaczyć wiele projektów pił skośnych na rynku.
Jest to zasilana wersja piły ukośnicy. Pomaga bezproblemowo wykonywać proste cięcia poprzeczne na kawałku pracy i daje możliwość zrobienia tego w różnych zakresach kątowych. W większości przypadków piły te są używane do wykonywania cięć prostych pod kątem 45 stopni w projekcie szkieletowym.
Ta forma piły ukośnej jest pojedynczą piłą ukośną złożoną, co oznacza, że głowica może się obracać tylko wtedy, gdy jest ustawiona pod kątem do boku. Jeśli chcesz uzyskać pochyłe cięcia w innym kierunku, musisz odwrócić deskę.
Ten typ piły ukośnej umożliwia obracanie głowicy, zwłaszcza gdy jest ona nachylona zarówno po prawej, jak i po lewej stronie. Większość osób używających tego typu piły wykonuje dekoracyjne prace wykończeniowe.
Te piły ukośne mogą przesuwać głowicę piły do tyłu i do przodu na szynie przesuwnej. Działają one podobnie jak pilarki ramieniowe. Dzięki temu ruchowi głowicy znacznie zwiększa się pojemność wymiarowa deski do krojenia.
Są to najprawdopodobniej najnowsze innowacje w konstrukcji pił ukośnych. Wyposażone są w prowadnice laserowe, które pomagają w wykonywaniu dokładniejszych cięć. Laser składa się z podkładki w kształcie dysku, która jest przymocowana do tarczy piły. Pokazuje on linię, po której piła będzie ciąć.
Wiele pił posiada również funkcje LED, które pomagają w lepszym oświetleniu.
Powiązany artykuł: Wszystko o historii elektronarzędzi