Często jestem proszony o wyjaśnienie różnic pomiędzy pistoletami RAD z regulacją momentu obrotowego a standardowymi pistoletami udarowymi. Oba te narzędzia są obecnie dostępne w wersjach akumulatorowych, elektrycznych i pneumatycznych. Chociaż z wyglądu narzędzia te wyglądają podobnie, różnice między nimi są zasadnicze.
Zasadniczo pistolety RAD są "kluczami kalibrowanymi z kontrolą momentu obrotowego", podczas gdy pistolety udarowe nie są kluczami kalibrowanymi ani z kontrolą momentu obrotowego. Wszystkie pistolety RAD posiadają certyfikat kalibracji momentu obrotowego, a udarowe nie. Już sam ten fakt odróżnia pistolety RAD od pistoletów udarowych, ale to dopiero początek różnic.
Zasadą działania narzędzi RAD jest to, że są one napędzane przez przekładnię, z ramieniem reakcyjnym, które pozwala narzędziu zatrzymać się przy ustalonym momencie obrotowym, który jest skalibrowany z dokładnością +/ 5% lub większą.
Pistolety udarowe wykorzystują mechanizm młotkowy, którego jedynym punktem kontrolnym jest operator, co powoduje, że ostateczny punkt wyjściowy momentu obrotowego jest nieznany. Ta różnica w działaniu mechanicznym prowadzi do następujących różnic pomiędzy tymi dwoma stylami narzędzi:
Biorąc pod uwagę wszystkie zalety pistoletów RAD w porównaniu z pistoletami udarowymi, nasuwa się pytanie, po co w ogóle używać pistoletów udarowych? Odpowiedź brzmi: pistolety udarowe mają swoje miejsce w luzowaniu elementów złącznych. Mechanizm młotkowy jest idealny do odkręcania śrub. Używanie pistoletów udarowych do mocowania lub dokręcania nie jest zalecane w przypadku jakichkolwiek zastosowań wymagających specyfikacji momentu obrotowego.
Wreszcie koszt - pistolety RAD są droższe od pistoletów udarowych. Wielostopniowe precyzyjne przekładnie planetarne są znacznie droższe w produkcji niż prosty mechanizm młotkowy w pistoletach udarowych. Korzyści znacznie przewyższają różnicę w kosztach w przypadku zastosowania narzędzia sterowanego momentem obrotowym w aplikacji łączenia śrub.
Maxpro jest wiodącym autoryzowanym dostawcą sprzętu dynamometrycznego RAD w USA oraz głównym laboratorium kalibracji momentu obrotowego z akredytacją ISO 17025.